Opracowanie na podstawie materiałów źródłowych - Autor: Tomasz Trojnar
Fort VII "Prałkowce", to fort artyleryjski jednowałowy, zbudowany w latach 1882-1886 r. na wzgórzu 352 m. n.p.m. Zamykał on pierścień zewnętrzny na południe od rzeki San. Jego zadaniem było niedopuszczenie wroga do Przemyśla od strony Sanoka i Birczy.
Jest to fort artyleryjski, jednowałowy stały zbudowany na planie bastionu, w swojej konstrukcji bardzo podobny do fortu V "Grochowce". Fosy broniły stanowiska przeciwstokowe. Obok stanowisk na wale, pomiędzy koszarami szyjowymi, a kojcami wybudowano mur Carnota. Na dziedzińcu znajdują się betonowe koszary, z których środkowa część została zniszczona w 1915r. podczas odbijania twierdzy, po ostrzale ciężkiej artylerii wojsk sprzymierzonych. Za koszarami znajduje się główny magazyn amunicji połączony poterną z kaponierą w fosie.
Z fortu tego podczas drugiego oblężenia Twierdzy przemyskiej kilkakrotnie przeprowadzano zorganizowane wypady, mające na celu połączenie się z armią austro-węgierską nadchodzącą ze wsparciem od strony Sanoka, które niestety skończyły się bardzo dużymi stratami własnymi nie osiągając celu. W marcu 1915 r. podobnie jak i inne forty, fort VII został wysadzony przed poddaniem twierdzy Rosjanom. Pod koniec maja 1915 r. fort broniony tym razem przez Rosjan został celnie ostrzelany przez Austriaków z ciężkich moździerzy kal.305mm (skutkiem czego są widoczne przebicia stropów), a następnie zdobyty przez ich wojska. Po ostrzelaniu fortu tym razem przez Rosjan i przeprowadzeniu przez nich kontrnatarcia Austriacy zmuszeni zostali do powtórnego opuszczenia fortu.
Opracowanie tekstu: Jacek Dzik
Bibliografia i materiały źródłowe:
Forester Franz - Twierdza Przemyśl, Warszawa 2000 r.
Idzikowski Tomasz - Forty Twierdzy Przemyśl, Przemyśl 2001 r.
Idzikowski Tomasz - Twierdza Przemyśl
Mini przewodnik, Przemyśl 2005 r.
Różański Jan - Forty Twierdzy Przemyśl, Przemyśl 1980 r.
Autor zdjęć: Dariusz Strycharski